Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home / Güzellik ve Estetik / Cilt Bakımı / Saç Derisinde Kuruluk Ve Kepeklenme
saç derisinde kuruluk ve kepeklenme

Saç Derisinde Kuruluk Ve Kepeklenme

Özellikle bayanlar için saç güzelliğin ve bakımın göstergesidir. Günümüzde artık erkekler için de çok önemli olan saçlar estetik için önemlidir. Bu yüzden saçın bakımı da çok önemli bir duruma geliyor. Gerekli bakımı yapılan saçın parlak, canlı ve gür olması demektir. Sağlıklı bir saç ise sağlıklı bir saç derisine sahip olmak demektir. Çoğu kişide görülen saçta kepeklenme çok büyük bir sorun haline geliyor, günlük hayatımızda bizi huzursuz etmesine neden oluyor. Saç kepeklenmesi yüzünden koyu renkli kıyafetler giymekten kaçınıyoruz. Ayrıca saçımızda görülen kepeklerin dış görünümü bizi rahatsız ediyor. Saç derisinde oluşan kuruluk kepeklenmeye neden oluyor. Kuruluğun sebebi ise saç derisinde oluşan ölü deri hücrelerinin dökülmesidir. Kendini yenileme özelliğine sahip olan deri yaşanılan bazı sağlık sorunları yüzünden görevini tam olarak yerine getirememektedir. Peki, saç derisinde kuruluk ve kepeklenme ye neden olan faktörler nelerdir?  Öncelikle içten yaşanılan Düzensiz ve dengesiz beslenme, hormonsal bozukluklar, aşırı terleme, stres, ciltte hassalık ve tansiyon gibi sebeplerdir.

Dış faktörle ise saçın çok az yıkanması, durulanması, Çok sık saçın eşarp veya şapkayla örtülmesi, Yanlış saç boyası kullanmak, fazlaca jöle ve sprey kullanmak gibi durumlar saç derisinin kurumasına ve dökülmesine neden olmaktadır. Bu yüzden dermatologlardan alacağınız şampuanların yanında evde uygulanacak çok basit bitkisel yöntemler vardır. İşte bunlardan biri 500 ml kaynatılmış su koyduğunuz içerisine beş poşet ısırgan otu çayını ilave edin. Kabın ağzını kapatın ve 10-15 dakika demlemeye bırakın. Saç diplerine masaj yaparak bu çayı derinize işlemesini sağlayın. Saçınıza haftada iki kere uygulayacağınız bu yöntem saç derisinin canlanmasına dolayısıyla saçlarınızın canlanmasına yardımcı olacak parlak, canlı, sağlıklı saçlara sahip olacaksınız.

Selin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.