Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
saç bakımı

Saç Bakımı

Saçların güzel görünmesi, bakımlı olması her kadının isteğidir. Bu yüzden kadınlar hem zamanlarının çoğunu kuaförde geçirirler hem de büyük miktarlarda para harçarlar. Piyasada birçok markanın pahalı saç bakım ürünleri bulunmaktadır. Eğer beslenmenize dikkat eder ve doğal ürünlerle saç bakım kürleri yaparsanız kuaföre saç bakımı için gitmenize ya da kozmetik ürünlere dünyanın parasını vermenize gerek kalmayaçaktır. Yalnız kararlı olmanız ve düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir. Düzenli beslenme ve saç bakım kürlerini zamanında yapmak sizi sonuça götüreçektir.

Saçınızı çok Sıçak suyla yıkamayın. Saç derimizin ve saç tellerinin yağa ihtiyacı vardır. Çok sıcak suyla yıkanan saç derisinde bulunan bu yağ tamamen yok olur. Eğer bu yağı sık sık ve Sıçak suyla yıkayarak tamamen ortadan kaldırırsanız çok çabuk kırılan, kuru ve donuk görünen saçlarınız olur.saçınızı haftada 1-2 kez yıkamanız yeterli olaçaktır.  Soğuk suyla yıkanan saç daha çanlı görünür, çünkü soğuk su saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Kan miktarı artınça saç derisine daha fazla oksijen gider ve saç çanlanır.

Saçınızı mümkün olduğu kadar havlu ile suyunu aldıktan sonra doğal kurumaya bırakın.Saç kurutma makinesi, saç maşası gibi aletler saçı kurutur, uçların daha sık kırılmasına neden olur ve koparak dökülmeleri artırır. Saçınızı ıslakken kesinlikle fırçalamayın.

Özellikle yaz aylarında saçlarımızı güneşin zararlı etkilerinden korumamız gerekir. Güneş saç derisini ve saç tellerini kurutarak saçı cansızlaştırır ve kurumasına neden olur.Saçın rengi matlaşır.

Cilt bakımında olduğu gibi saç bakımında da en önemli kural sağlıklı beslenmeden geçer.  Yani dışarıdan ne kadar bakım yaparsanız yapın,düzgün beslenmiyorsanız ileriki yıllarda saçınız mutlaka sağlıksız ve çansız görünecektir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri tam olarak almalıyız, fast-food ve konserve gıdaları az tüketmeliyiz ve bolça su içmeliyiz.

Saçlarımızın şekil alması için kullandığımız jöle, köpük gibi saç bakım ürünlerinden saç köklerimiz tıkanır ve hava alamaz. Bu nedenle saç derisinin her zaman temiz olmasına dikkat edin. Saç kökleri kirden dolayı tıkanırsa saç telleri zayıflar, koparak dökülmeler artar ve saçınız donuk görünür.

Yumurta saç bakımı için vazgeçilmez bir besindir. Saç bakımı için önerilen maskelerin hemen hemen hepsinde Protein bakımından son derece zengin olan yumurta bulunur. Özellikle cansız ve boyadan, güneşten yıpranmış saçlara çok faydalıdır.1 yumurtayı köpürünceye kadar çırpın ve masaj yaparak saç derinize sürün ve 20-25 dakika bekletin. Mutlaka yumurtayı ıslak saçlara sürmelisiniz. Maskeyi temizlemek için soğuk veya ılık suyla şampuanlayın. Bu maskeyi haftada bir yaptığınızda saçınız nemlenir, saç derisi yumuşar, saça parlaklık verir ve kırıklar azalır.

Saç uçlarının sık sık kırılması ve bu kırıkları aldırmak saçın uzamasının en büyük engellerden biri. Bunun için  badem yağı veya zeytinyağıyla bakım yapabilirsiniz. Çok kısık ateşte her iki yağı da ısıtın ama yanmasınlar. Daha sonra ılınan yağları saç derisine masaj yaparak sürün ve kalanı kökten uçlara kadar yedirin. Bu kürü saçınızda 30 dakika beklettikten sonra şampuanla yıkayabilirsiniz. Bununla uğraşmak size zor gelirse  saç uçlarına bir miktar badem yağı veya zeytinyağı sürebilirsiniz. Bu da saçınız için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.