Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home / Güzellik ve Estetik / Saç Bakımı / Kuru Saçlara Evde Saç Bakımı
kuru saçlara evde saç bakımı

Kuru Saçlara Evde Saç Bakımı

Kuru saçlara sahip olmak günlük hayatta saçımıza şekil verirken, tarama işlemi yaparken, yıkarken sıkıntı çekmemize neden olur. Ancak kuru saçlara evde saç bakımı yaparak bu sıkıntıyı kısa sürede giderebilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken şey şampuanınızı değiştirmek olmalıdır. Kuru saçlar için satılan şampuanları kullanmalısınız. Bu şampuanların pH değeri 4,5 ile 6,7 arasında olmalıdır. Kuru saçlar çok hassas saç tipleridir. Bu yüzden saçlarınızı yıkarken ya da tararken hassas davranmalısınız. Ayrıca saçlarınızı mümkün olduğunca daha az fırçalamalısınız. Çünkü saçı fırçalamak özellikle kuru saçlar için kırılmalara neden olabilir. Saçlarınıza şekil verirken saçlarınıza direk temas eden saç kıvırma makineleri ve fönlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Kuru saçlarınızı nemlendirmek için evde yapacağınız maskelerden biri avokado maskesidir. Bu maske için 1 adet avokado, 1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı zeytinyağı gereklidir. Öncelikle avokadoyu soyun ve püre haline getirin. Daha sonra üzerine bal ve zeytinyağını ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bu karışımı saç diplerinden başlayarak tüm saçınıza yedirin. Parmak uçlarınızla masaj yaparak saçlarınıza iyice yedirin ve saçınızda 20 dakika beklettikten sonra yıkama işlemini yapabilirsiniz.

Bir diğer maske ise mayonez ile yapılmaktadır. Avucunuza aldığınız bir miktar mayonezi saçlarınıza yedirin. Daha sonra saçlarınızı bir bone ya da havlu yardımı ile sarın. 30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

1 çay kaşığı zeytinyağı ile 10 damla limonu karıştırın. Bu karışımı saçlarınızda 30 dakika bekletin. 30 dakika sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Kuru saçların nemlenmeye ihtiyacı vardır. Bu maskelerle saçınızın nemlenmesini sağlayabilirsiniz.  Saçın sağlıklı olması beslenme düzeni ile ilgili bir durumdur. Ayrıca yapılan maskelerin dışında fındık ve ceviz tüketmek kuru saçlar için çok yararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.