Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home / Hemşirelik / Dahiliye Hastalıkları ve Hemşirelik Bakımı / influenza ve Hemşirelik Bakımı
influenza ve hemşirelik bakımı

influenza ve Hemşirelik Bakımı

influenza ve hemşirelik bakımında uygulanan bakım hastanın yaşadığı semptomlara yöneliktir. Özellikle çocuklarda ve immün sistemi zayıf bireylerde daha ağır seyreden grip infuluenza hastalığının bakımında hemşirelere önemli roller düşmektedir. Hemşirelerin en önemli görevi bir hastadan diğer hastaya bulaşmayı önlemek ve semptomları yönetebilmektir.

influenza ve Hemşirelik Bakımı neleri içerir?

Enfeksiyon Bulaştırma Riskini en aza indirmek için çocuk izole edilir (solunum izolasyonu). Çocuğa bakım veren hemşireler ve ebeveynlerin ellerini yıkaması ve tek kullanımlık kâğıt havlu kullanması sağlanır. Bakım verici ebeveynlere etkili el yıkama yöntemi öğretilir.

Yüksek ateşi düşürmek için antipiretik ilaçlar kullanılır, soğuk uygulamalar yapılır. Çocuğun yaşam bulguları hemşiresi tarafından izlenir ve kaydı yapılır.

Sıvı elektrolit dengesini sağlamak için alınan sıvı arttırılır ve aldığı- çıkardığı takibi yapılıp kaydedilir.

Özellikle kaslarda ortaya çıkan akut ağrı için analjezik ilaç uygulaması ve ılık duş,  ılık uygulamalar çocuğun hemşiresi tarafından uygulanır.

Çocuk yatak istirahatine alınır ve bu dönemde çocuğa yaşına uygun meşguliyetler sağlanmalı ve normal aktivitelerini yerine getirmesi desteklenerek yardım edilmeli.

Ebeveynlere korunma için bağışıklama (aşılama) hakkında bilgi verilmelidir.

Çocuğun bol sıvı alması sağlanır.

Çocuğun başka çocuklarla yakın temas içinde olması bulaşmayı engellemek için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.