Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home / Kadın Hastalıkları / Hiç Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir Mi?
hiç adet görmeyen kadınlar hamile kalabilir mi

Hiç Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir Mi?

Hiç Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir Mi?

Adet düzensizliği hamile kalmayı engelleyen ve kısırlık gibi çok önemli problemlere yol açan bir durum olduğundan varlığı kadınlar için tedirginlik oluşturur. Kadınlarda 21 günden kısa ya da 35 günden uzun aralıklarla adet görülmesi adet düzensizliği olarak ifade edilir ve beraberinde hamile kalma zorluğunu getirebilir. Adet düzensizliğine neden olan hastalıkların tanısı, hormonal takviyeler ve hamileliğe yardımcı yöntemler ile gebelik elde edilebilir.

21 günden kısa ya da 35 günden uzun aralıklarla adet görülmesi anormal olarak ifade edilir. Hormonal sistemde yaşanan olumsuzluklar adet düzensizliğine neden olur. Ayrıca rahim ağzında ya da rahimdeki polipler, yumurtalık kistleri, miyomlar bu tür düzensizliklere neden olabilir.

Yumurtalıkları uyaran hormon sistemi çalışmadığı zamanlarda hiç adet görülmez. Bu eksik hormonların takviyesiyle yumurtlama sağlanır. Hiç adet görememenin ya da düzensiz ve az miktarda kanama olmasının altında farklı nedenler yatıyor olabilir. Bunu yanı sıra normal adet gören kadının adetten kesilmesi söz konusu olabilir.

Adet gören kadınların adetten kesilmesi seconder amenore olarak adlandırılır. Seconder amenoreye neden olan durumlar beslenme bozuklukları, aşırı stres, polikistik over sendromu (PCOS), hormon bozuklukları, tiroit bozuklukları, cerrahi operasyonla rahim ve yumurtalıkların alınmış olması, kürtaj sonrası rahim içi yapışıklık görülmesi, kemoterapi ya da radyoterapi tedavisi görme, farklı sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan ilaçlar, beyin ve yumurtalık tümörleri, aşırı egzersiz yapmadır.

Mercan Bozkurt

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.