Kadinvehastaliklari.com

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

İltihaplı hastalıklara, bağışıklık sistemimizin düzgün işlemesine, kemik gelişimine, hücrelerin büyümesine yardımcı olan D vitaminin sağlığımız için çok önemlidir. Diğer vitaminlere göre çok D vitamini bulunan besinlerin sayısı çok azdır. Kas ve kemik zayıflamasına, bağışıklık sistemin zayıflamasına kanser riskine, saçlarımızın dökülmesine ve uzamasını geciktirmesine neden olabilecek D vitamini eksikliği ayrıca yorgunluk, halsizlik ve depresyon durumlarını da ortaya çıkarabiliyor. Ayrıca fazla alınan D vitamini de böbrek taşı oluşumuna ve kalp krizi riskine neden olmaktadır.

D vitamini hangi besinlerde bulunur? Yağda çözünebilme özelliği bakımından D vitamini için en önemli besinler balık yağı, peynir, yumurta sarısı, ciğer ve mantarlar ilk sıralarda yer alır. Ayrıca gün ışığında alacağınız güneş ışınları da vücudunuzda D vitamini ürettiğinden günlük 10-15 dakika güneşlemek de D vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalar günlük D vitamini ihtiyacımızı besinlerden %20 oranında alabildiğimizi göstermektedir. Yağlı derin deniz balıkları olan ton, somon ve uskumru balıkları D vitamini bakımında zengindir.

Balık yağı ise D ve A vitamini eksikliğinde doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Tofu ve soya sütü de D vitamini, kalsiyum bakından zengin besinlerdir. Yumurta ise günlük vitamin ihtiyacımızın %4’ünü karşılamaktadır. Kalsiyum bakımından zengin olan tam yağlı süt ve süt ürünleri de D vitamini bakımından zengin besinlerdir. Mantar türlerinin bazıları özellikle uzmanların önerdiği düğme mantarı günlük vitamin ihtiyacının %7’sini karışılmaktadır. D vitamini bakımdan zengin olan bu besinlerin günlük tüketimine dikkat edilmeli ve her zaman bir uzmana başvurarak vitamin takviyeleri almalısınız. Sağlıklı ve mutlu günler.

Selin


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ