Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home / Kadın Hastalıkları / Ara kanaması hastalık belirtisi olabilir mi?
ara kanaması hastalık belirtisi

Ara kanaması hastalık belirtisi olabilir mi?

Kadınların merak ettiği sorulardan biri de “ Ara kanaması hastalık belirtisi olabilir mi?” dir. Evet ara kanamalar sıklıkla bir hastalık nedenidir. Normalde 28 günde bir gerçekleşmesi gereken adet kanamalarının arasında kadınlarda bazen lekelenme tarzında, bazen kahverengi lekelenme şeklinde bazen de yoğun ara kanamalar meydana gelebilir.

Siklus arasında meydana gelen kanamaların en basit nedenleri, yumurtlama, doğum kontrol hapı kullanımına bağlı ara kanama ve spiral kullanımına bağlı ara kanama vb. olabilir. Bunlar endişe edilmesi gereken durumlar değildir. Ancak doktora gitmeden nedenin ne olduğunu anlamak pek mümkün olmayabilir. Doktora gittiğinizde yapılacak hormonal testler ve bazı görüntüleme yöntemleri ara kanamanın nedeninin ortaya konulmasında önemlidir.

Evet bazen basit bir nedenle ara kanaması meydana gelirken bazen de çeşitli hastalıklar nedeni ile ara kanamalar meydana gelebilir. Bunlar sıklıkla myom, polip, enfeksiyonlar, rahim kalınlaşması, rahim ağzı kanseri başlangıcı ya da rahim kanseridir. Ara kanamalar nedeniyle doktora başvurduğunuzda nedenin belirlenmesi mümkün olabilir.

Bazen mevsimsel değişiklikler, kişinin yaşadığı stres veya beslenme düzensizlikleri kadında ara kanamalara neden olabilir. Yaşanan bu değişiklikler kişinin adet döngüsünü olumsuz etkileyebileceği için ara kanamalar olabilir.

Regl arası kanamalar hastalık nedeni olabilir mi? Evet olabilir. Birçok kadın hastalığının en erken belirtilerinden biride regl arası kanamalardır.

Normalde bir adet döngüsünün 28 günde bir gerçekleşmesi, 2-7 gün arasında sürmesi ve bu sürede aşırı kanamanın olmaması gerekir. Aşırı kanama günde dolu dolu 6-7 ped kirletme şeklinde olan kanamalardır. Çok yoğun kanamalarınız varsa ve ara kanamalarınız varsa mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.