Başlangıç / Kadın Hastalıkları / Adet kanamasının miktarı ve süresi ne kadardır?
adet kanamasının miktarı

Adet kanamasının miktarı ve süresi ne kadardır?

Adet kanamasının miktarı ve süresi ne kadardır?

Adet kanamasının miktarından bahsetmeden önce öncelikle normal bir adet döngüsünden bahsetmek gerekir. Normal adet döngüsü ortalama 28 gün sürer. Adet başlangıcından diğer adetin başlangıcına kadar geçen süre toplam 28 gün olmalıdır. Adetin başladığı ilk gün hekim ve hemşireler tarafından son adet tarihi olarak isimlendirilir.

Normalde 28 gün olan siklus bazen 21 gün bazen de 35 gün olabilir. Günümüzde bu sürelerde normal kabul edilir. Adet kanama süresi ortalama 2-7 gün sürer. Adet kanama süresi kadından kadına değişiklik gösterir. Adet süresince kanama önce hafif başlar, sonra birkaç gün yoğunlaşır ve azalarak biter. İdeal adet kanama şekli budur. Ancak bazı kadınlarda farklı nedenlerle aşırı kanama meydana gelebilir.

Kadın kanama miktarının aşırı olduğunu şu şekilde anlayabilir. Adet kanamasının başlaması ile birlikte kanama bir haftadan daha uzun süre yoğun bir şekilde devam ediyorsa aşırı adet kanaması denilebilir. Eğer kadın bu süre içinde günde tamamen kanla dolmuş 4-5 ped kirletiyorsa aşırı adet kanamasından söz edilir.

Birçok kadın adet kanamasının miktarı hakkında tam bir bilgiye sahip değildir. Normal miktarda meydana gelen kanamayı bile aşırı adet kanaması olarak isimlendirilebilir.  Kanama miktarı yoğun ise aşırı adet kanaması olarak isimlendirilir. Adet kanaması sırasında 80 ml üzerinde kan kaybedilmesi aşırı adet kanaması olarak isimlendirilir.

Bazı kadınlar için aşırı adet kanaması günde 3 ped iken bazılarına göre 6 pettir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.