Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Home / Gebelik Ve Doğum / Gebelik / Ay Ay Gebelik (Hamilelik) / 9 Aylık Gebelik (34-40. Haftalar Arası Dönem)
9 aylık gebelik

9 Aylık Gebelik (34-40. Haftalar Arası Dönem)

280 gün yani 9 ay 10 gün normal gebelik süresidir. 34-38 haftalar arası dokuzuncu gebelik ayı ve 10 gün geçmesi ile tam 40 hafta hamilelik tamamlanmış olur. Fakat her hamilelik 40 haftayı tamamlamaz, 38 hafta civarı çoğunlukla doğum olur. Bazen de doğum 40 haftayı geçirip 41 hafta civarı olabilir.

Haftalık kontroller gebeliğin 36. haftası sonrasında başlar. Bebek doğum kanalına gebeliğin 9. ayında girmeye başladığından dolayı gebenin karnı aşağı inmeye başlar. Böylece sırt ağrısı, mide yanması gibi şikayetler azalır. 9 aylık gebelik te bebeğin yağ dokusu zamanla artar.

Doğum sancıları hamileliğin 9 ayında her an başlayabilir. Kasılmaların düzenli periyotlarla gelmesi gerçek doğumun en önemli özelliğidir. Doğum ağrıları giderek artmak üzere başlar. İstirahat etmekle gerçek doğum eyleminin ağrıları geçmez. İstirahat etmekle geçmeyen ve düzene girmiş kasılmalar mevcutsa gebenin hastaneye ulaşması gerekmektedir. Bebeği dış etkenlerden koruyan ve enfeksiyon faktörlerine karşı engel görevi gören, sümüksü bir yapı olan tıkacın (nişane) atılmasından sonraki 2 gün içinde genellikle doğum başlar.

Doktora ya da sağlık kuruluşuna başvurulması gereken durumlar:

  • Kanama olması
  • Suların gelmesi
  • Bebek hareketlerinin azaldığının hissedilmesi
  • Anne adayının kendinde anormal bir durum fark etmesi

Mercan Bozkurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.