Kadinvehastaliklari.com

Vajinal Kuruluk  (Islanma Azlığı)

Vajinal Kuruluk  (Islanma Azlığı)

Vajinal Kuruluk  (Islanma Azlığı) nedir?

Sorunsuz bir cinsel ilişki için vajinanın ilişki sırasında ıslanması gerekir. Normalde, vajina girişinde bulunan bartolin bezleri cinsel uyarıyla bir miktar sıvı salgılar. Bu salgı vajinanın kayganlığını sağlar ve cinsel birleşmeyi kolaylaştırırlar. Bazı durumlarda cinsel sağlık etkilenecek düzeyde vajinal kuruluk  (ıslanma azlığı) meydana gelebilir. Cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluk varsa ağrılı cinsel ilişki, kanama, tahriş gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Vajinal Kuruluk  (Islanma Azlığı) nedenleri?

Yetersiz cinsel uyarı

Cinsel ilişki sırasında kuruluğun en önemli nedeni, sevişmeye yeterince yer ayrılmamasıdır. Bu durumda kadın yeterince uyarılmadığı için kuruluk meydana gelebilir. Ancak bazı durumlarda kadın az ıslansa bile cinsel tatmini yeterli olabilir.

Cinsel sorunlar

Cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel ilişki, cinsellikten tiksinme, partnerle iletişim problemler gibi durumlarda da vajinal kuruluk (ıslanma azlığı) sık görülür.

Emzirme

Emziren kadınlarda süt üretimini sağlayan prolaktin ismi verilen hormonun artması, kadında östrojen seviyesinin azalmasına ve dolayısıyla vajinal kuruluğa neden olur. Emzirme dönemi bittikten sonra bu sorun ortadan kalkar.

Vajinal enfeksiyonlar

Çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle kadının vajina florası (haznenin normal dengesi) bozulur. Özellikle vajinaya pamuk koyma, ilişki sonrası haznenin içini yıkama (vajinal duş) vb. durumlar enfeksiyonlara yatkınlığı artırarak vajinanın doğal yapısını bozar. Kadın hastalıklarının en sık görülen nedenlerinden olan enfeksiyonlardan korunmak için kadınların özellikle tuvalet sonrası temizliğe dikkat etmeleri gerekir.

Menopoz

Kadınlarda vajinal ıslaklığın en az olduğu dönemdir. Menopoz döneminde kadınlardaki östrojen düzeyi oldukça azalır. Bu nedenle kadının vajinasında kuruluk meydana gelir. Buna bağlı atrofik vajinit gibi enfeksiyonlarda görülebilir. Bu kadınlara steril kayganlaştırıcı kremler kullanmaları önerilir.

Kullanılan bir takım ilaçlar

Doğum kontrol hapları, antidepresanlar vb. ilaçlar kuruluğa sebep olabilir.

Vajinal duş

Ülkemize birçok kadın tarafından uygulanan, hazneyi yıkama, vajinal yıkama vb isimlerle bilinen yöntem oldukça yanlış bir uygulamadır. Vajinal duşta kadınların vajinal kuruluk (ıslanmada azalma) yaşama nedenlerindendir.

Vajinal ıslaklığın oluşum mekanizmasıyla ilgili daha fazla bilgi almak için sitemizdeki normal vajinal akıntı başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Gelen Aramalar: akıntıazlıgı


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ