Kadinvehastaliklari.com

Soya Yağlı Serum (intralipid tedavisi)

Çocuk Sahibi Olmak İsteyenlere Yeni Umut

Defalarca tüp bebek tedavisi yapılmış, ancak başarı elde edememiş annelere Amerika Birleşik Devletlerinde Prof. Dr. Carolyn Coulam ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve anne adaylarının hamilelik ihtimalini yükselten “intralipid” tedavisi Türkiye’de de kullanılmaya başladı. Soya yağlı serum, özellikle 3 ve üzerinde tüp bebek tedavisi yapılmasına rağmen hamile kalamayan annelerin yeni umudu oldu. Anne adaylarının, intralipid tedavisiyle gebelik olasılıklarının arttığı açıklandı. Geliştirilen yöntemin yeni bir tedavi seçeneği olduğunu “Annenin bağışıklık sisteminin düzenlenmesi ve dengelenmesinde yardımcı olan soya yağlı serumun sayesinde birçok kez tedavi deneyen ve gebe kalamayan kadınların gebe kaldığını açıklandı.

Soya Yağlı Serum İntralipid Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi sonrası yaşanan gebelik kayıpları anneyi fizyolojik ve psikolojik olarak yıpratır. Gebeliğin devam etmemesine neden olan birçok mekanizma mevcuttur. Bağışıklık sisteminden kaynaklanan, sorunlar tekrarlayan düşüklere ve gebeliklerin oluşmamasına neden olabilir. Son araştırmalar tekrarlayan implantasyon (rahim içine bebeğin yerleşmesi) başarısızlıklarında anne adayının bağışıklık sisteminin önemli olduğunu açıklamıştır. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirici tedavilerin tedavi amacıyla kullanılabileceği düşünülmüştür. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Soya yağlı serumda bu amaçla kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Sadece doktor kontrolünde kullanılabilir.

Bir bilim kadınının Amerika birleşik devletlerinde bulduğu bu yöntemde soya yağlı serum (intralipit tedavi) tüp bebek uygulaması yapılan ve embriyo transferi gerçekleşen anne adaylarına transfer yapıldığı zaman uygulanmaya başlıyor ve bebeğin canlılığı (kalp atışları duyulana kadar) doğrulana kadar devam ediliyor. Bağışıklık sistemindeki sorunlar nedeniyle gebe kalamayan annelerde bağışıklık sistemini güçlendirerek gebeliği ve devamını sağlamaya yardımcı oluyor. Yöntem, İstanbul ve İzmir’de bulunan bazı tüp bebek merkezlerinde uygulanıyor.
Soya yağlı serum tedavisinin herhangi bir yan etkisi yok, sadece soya ve yumurta alerjisi olanlarda bu tedavi uygulanamıyor.

Kaynak: Shreeve N. Sadek K. Intralipid therapy for recurrent implantation failure: new hope or false dawn. Journal of reproductive immunology, 93:1: 38-40. (2012).

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
elazığ oto kiralama elazığ havaalanı oto kiralama patent