Kadinvehastaliklari.com

iktidarsızlık ve Sertleşme Sorunu Tedavisi

iktidarsızlık ve Sertleşme Sorunu Tedavisi

Erkeklerin önemli bir kısmı dönem dönem sertleşme sorunu yaşayabilirler. Öncelikle, hastaların yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları önerilir. Bu değişikliklere örnek olarak sigarayı bırakmak, alkol kullanımını azaltmak, stresten uzak durmaya çalışmak gösterilebilir.

Yaşam tarzı değişikliği çözüm olmuyorsa ve sorun uzun süredir devam ediyorsa tedavi için doktora başvurulması gerekir. Yapılan tetkikler sonucu sorunun kaynağına göre tedavi planlanır.  Sertleşme sorunu olan erkelerin cinsel fonksiyon bozuklukları merkezine ya da psikologa başvurmaları önerilir.

Hekim, hastasının durumuna göre farklı tedavi seçenekleri kullanabilir. Bunlar sırasıyla şöyledir:

iktidarsızlık ve Sertleşme Sorunu Tedavisi

  • Cinsel yaşamın düzenlenmesi; Seks tedavisi olarak da adlandırılan bu uygulamada; eşlere cinsel yaşamlarını düzenleyici önerilerde bulunulur. Sorun psikolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa bu tedavi seçeneğinin başarısı yüksektir.
  • Penis içine iğne uygulaması: Hastaya ya da eşine cinsel birleşme öncesinde penisin süngersi yapısına iğne (enjeksiyon) yapması öğretilir. Etkili bir yöntemdir, enjeksiyondan sonra 10-15 dakika içinde ereksiyon (sertleşme) gerçekleşir.
  • Cerrahi tedavi: Bazen peniste içine kan dolarak sertleşmeye neden olan damarlarda, yeterli kan akımına izin vermeyecek oranda darlık olabilir. Bu darlık cerrahi olarak (ameliyat) tedavi edilir.
  • Hormon kullanımı: Erkekte testesteron hormonunun eksikliği sertleşme sorunlarının (erektil disfonksiyona) yaşanmasına neden olabilir. Yapılan tetkiklerle bu durum tespit edildiğinde doktor tarafından testesteron içeren ilaçlar doktor tarafından önerilir.
  • Penise protez takılması: Cerrahi operasyonla penis içine yerleştirilen, gerektiğinde penisin sertleşmesini sağlayan cihazlardır. Bu uygulamada penisin süngersi yapısının çoğu çıkartılarak o bölgeye protez konulmaktadır. Bu tedavi seçeneği sertleşme sorununun çok ciddi olduğu durumlarda kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Bu nedenle hastanın çok iyi değerlendirilmesi ve kesin kararın değerlendirme sonucunda verilmesi gerekir.
  • Vakum aletleri: Vakum aletleri, bir tüp ve tüpün içindeki havayı boşaltan pompa sistemiyle çalışır. Penis sistemin içine alınarak sistemde vakum etkisi oluşturulur. Vakum etkisiyle süngersi cisme kan dolar ve peniste ereksiyon olur. Ereksiyon gerçekleşince penisin dip kısmına bir band yerleştirilir ve silindir, mandalı açılarak uzaklaştırılır. Band olduğu sürece ereksiyon devam eder. Bandın yarım saat içinde çıkartılması gerekir.
  • İdrar kanalına ilaç uygulaması: Etkili bir yöntemdir. Küçük bir tablet, özel uygulayıcıyla üretradan (idrarın yapıldığı kanal) içeri itilir. İlaç emilerek 5-10 dakika içinde sertleşme gerçekleşir.
  • Oral (ağızdan) ilaç kullanımı: Bu yöntemde kullanılan, etkisi kanıtlanmış ve lisansı alınmış olan tek ilaç Viagra’dır. İlacın avantajı; cinsel uyarılma olmadan sertleşmenin olmamasıdır. Cinsel birleşmeden bir saat önce yutulması gerekir. Doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Özellikle ileri yaş ve kalple ilgili problemleri olanlarda ölümlere sebep olabilir.

Hemşire Elif ŞAHİN

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri FakültesiBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ