Kadinvehastaliklari.com

Rahmin Alınması Sonrası Cinsel Yaşam

Rahmin Alınması Sonrası Cinsel Yaşam

Cinsellik bir canlı türünün varlığını sürdürmesi için gerekli olan biyolojik bir dürtüdür. Cinsellik insan yaşamının her döneminde farklı yoğunlukta ve nitelikte yaşanır. Günümüzde cinselliğin ergenlik döneminde başladığı, sonraki yıllarda da sürdüğü ve yaşlılıkta azalarak bittiği düşünülmektedir. Ancak psikoanalitik kurama göre, cinsellik her dönemde vardır. Rahmin alınması  sonrası cinsel yaşamın nasıl olacağı sorusu hastaların en çok merak ettikleri sorulardan biridir. Ameliyatla (yumurtalıkları da alındıysa) sıklıkla menopoza da giren hastaların cinsel yaşamlarıyla ilgili endişeleri vardır. Histerektomi sonrası kadınların bazıları rahimin alınmasını vajenin (hazne) alınması ile karıştırabilirler. Cinsel fonksiyonlarını tamamen yitireceklerini düşünürler. Oysaki bu kesinlikle yanlıştır. Vajina alınmadığı için kadın cinsel ilişki yaşayablilir.

Histerektomi sonrası kadında cinsel olarak birtakım değişikliklerin olduğu belirtilmiştir. Kadınlarda cinsel istekta azalma, vajinal kuruluk, kuruluğa bağlı ağrılı cinsel ilişki, orgazm olamama ya da zor orgazm olma gibi cinsel yaşam sorunları görülebilir.

Cinsel cevap siklusu ve yaşanan sorunlar

İstek fazı; rahimi alınmış kadınlarda cinsel istekte azalma görülebilir, bu kesinlikle psikolojiktir. Kadın rahimi alındığı için kadınlığını kaybettiğini düşünür ve bu nedenle cinsel isteği azalır.

Uyarılma fazı; Kadında cinsel cevabın ilk belirtisi vaginal ıslanmadır. Genellikle cinsel uyarıdan 10-30 sn sonra ıslanma başlar. Vazokonjesyon (ıslanma) ile karakterize olan uyarılma döneminde klitoris (bızır) sertleşir. Ateş basması, memelerde dolgunluk ve uterusun pelviste yükselmesi gibi olaylar görülür. Genital değişikliklerin yanı sıra kan basıncında, kalp atış hızında ve solunum sayısında artma gözlenir.

Rahimi alınmış kadında uyarılma süresi uzayabilir. Özellikle kadın menopoza girdiyse, kuruluk sorunu daha fazla olacaktır.

Plato fazı; Uyarılma döneminde başlamış olan vazokonjesyon bu dönemde maksimuma ulaşır. Bu aşamada vaginanın 2/3’lik üst kısmı balonlaşır,  üst kısmı yukarıya doğru çekilir. Penisi kavrayacak bir manşet halini alır, genişleyen üst kısımda orgazm sırasında boşalan semenin retansiyonu sağlanır. Klitoris dikleşir ve yassılaşır. Kalp ve solunum hızı, kas tonusu, kan basıncı artmaya devam eder. Bazen saatlerce yüksek kalır.

Orgazm fazı; Kadında istemli ve istem dışı ritmik kontraksiyonlar oluşur. Kadında karın ve perine kaslarında ritmik kontraksiyonlar başlar. Bu dönemde vaginanın 2/3’lük üst kısmı genişlemiş, uterus ve serviksde bu neden ile daha yukarı doğru çekilmiştir.  Perine ve vaginayı kapsayan güçlü kontraksiyonların başlamasıyla serviks ve uterus da etkilenir. Yayılan kasılmalar uterusta doğum sırasında oluşan kontraksiyonlara eş değer bir yoğunluğa kadar ulaşabilir. Uterus kontraksiyonlarının şiddeti orgazm şiddeti ile paraleldir.

Rahimi alınan kadınlar, klitoreal orgazm yaşayabilirler. Uterus olmadığı için orgazm zorlaşır.

Çözülme; Tüm genital ve ekstragenital değişikliklerin uyarı öncesi durumuna dönüşmesidir. Bu normal düzeye dönüş orgazm sonrasında süratle oluşur.    Orgazm olamama durumunda bu değişikliklerin normale dönmesi saatler sürebilir.

Rahimi alınan kadınlarda bu süre çok hızlıdır.

Yrd.Doç.Dr.Özlem CAN GÜRKAN

Gelen Aramalar: rahim ameliyatı sonrası cinsellik, rahmi alınan kadınlarda cinsellik


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Amaliyattan sonra icin bosaliyor erkekler birsey hissetmiyormus dogrumu acaba

BİR YORUM YAZ