Kadinvehastaliklari.com

Masturbasyon (kendi kendine doyum / öz doyum) nedir?

Masturbasyon (kendi kendine doyum / öz doyum) nedir?

Masturbasyon cinsel ilişkinin zihinde hayal edilerek yaşanması ve bu sırada el, bazı cisimler veya sürtünme yolu ile boşalma işleminin (orgazm) gerçekleşmesidir.

Özellikle bizim gibi toplumlarda saklanan, utanılan, yasaklandığına inanılan ya da günah kabul edilen bir uygulama olmasına rağmen oldukça sıktır.

Masturbasyonla ilgili yanlış inanışlar?

Cinsellikle ilgili bilinen yanlış inanışlara cinsel mit denir. Bununla ilgili çok sayıda yanlış inanış vardır. Bunların değişmesi ve düzeltilmesi gerekir.

Masturbasyonla ilgili gerçekler

  • Kesinlikle akıl hastalığına yol açmaz.
  • Cinsel istekte ve cinsel güçte azalma yapmaz.
  • İnfertiliteye (kısırlık) neden olmaz.
  • Hazneye (vajinaya) bir cisim veya parmak sokmadıkça kızlık zarını bozmaz. Bu nedenle bakire kadınlarda masturbasyon yapabilir.
  • Erkeğin penisine zarar vermez ve iktidarsızlık (erektil disfonksiyon) yapmaz.
  • Bunu yapmak ahlaksızlık değildir.

Çocukluk yaşlarda masturbasyon

Çocuklar 1.5 yaş civarında cinsel organlarını tanımaya başlarlar.  Bu tanıma sürecinde çocuk cinse hazzı keşif edebilir. Cinsel kimliğin gelişmeye başladığı 3-6 yaşlara “fallik dönem” denir. Çocukların fallik dönemde sık sık masturbasyon yapmaları doğaldır. Anne ve babalar çocuklarının masturbasyon yaptığını gördüğünde olumlu bir tutum (dikkatini başka bir yöne çekme) sergilemelidirler. Eğer anne babalar çocuklarına çok katı bir tutum sergilerlerse (bağırıp çağırma, fiziksel şiddet uygulama, yasaklama veya dinsel olarak cezalandırılacağını söyleme gibi) ilerde çocuğun cinsel yaşamında bir takım sorunlar ortaya çıkabilir.

Ailelerin bunu cinsel kimlik gelişiminin kaçınılmaz ve doğal bir süreci olduğunu bilmeleri gerekir.

Ergenlik (bluğ çağı) çağında gençlerde masturbasyon

Ergenlikle birlikte değişen vücut yapısı, cinsel uyarıları ve cinsel merakı beraberinde getirir. Ergenlerin çoğu sık sık yaparlar. Bunun nedeni toplumun ahlaki dayatmaları ile gencin bedeninden gelen cinsel uyarıların arasında kalmasıdır. Özdoyum cinsel tatminin  basit ve zararsız yoludur bu nedenle tercih edilir. Erkek ergenlerde yapma sıklığı bir güç gösterisi olarak yorumlanır. Oysaki bu düşünce tamamen yanlıştır.

Cinsel ilişki sırasında masturbasyon yapılır mı?

Eşler tercih ediyorlarsa birbirlerine masturbasyon yapabilirler. Eşler birbirlerinin cinsel organlarını uyarmak suretiyle cinsel ilişkiden haz almasını sağlayabilir. Cinsel partnerin olmadığı zamanlarda kadınlar masturbasyon yolu ile cinsel tatmin yaşayabilirler.

Kadınların özdoyum yöntemleri

En sık elle klitorisi uyararak kadınlar masturbasyon yaparlar. Bunun dışında sert bir cisim, çeşitli vibratörler, yapay penis, basınçlı sıcak su, sabun yardımıyla da klitorisi uyarabilirler. Sadece klitorisi değil masturbasyon sırasında bacak aralarını, memelerini de kendi kendilerine uyarırlar.  Erotik filmler ve pornografik resimleri de uyarılma amacıyla kullanabilirler. Kadınların tercihleri geçmiş yaşamındaki deneyimleriden etkilenir.

Evli çiftler masturbasyon yapar mı?

Aşırı olmadığı sürece doğal kabul edilir.

Masturbasyonun yararları

  • Depresyonu azatlığı,
  • Özgüveni olumlu etkilediği,
  • Ciftlerin birbirinin cinsel uyarılma noktalarını öğrenmesini sağlayarak iletişimi olumlu etkilediği,
  • Erkeklerde prostat kanserini önlediği yapılan çalışmalarda bildirilmiştir.

Sürekli masturbasyon yapmak normal midir?

Bir kadın ya da erkek özdoyum-masturbasyon yapmadan duramıyorsa (günde iki üç kez), ilişkiden önce ve sonra ihtiyaç duyuyorsa bu durum normal değildir ve mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurulmalıdır.

Gelen Aramalar: özdoyum nedir


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ