Kadinvehastaliklari.com

Kızlık Zarı (Hymen)

Kızlık Zarı (Hymen)

Kızlık zarı (Hymen), haznenin (vajinanın) alt kısmında bulunan (hazne girişinin 2 cm yukarısında) genellikle bakireliği temsil ettiğine inanılan ince zar gibi bir yapıdır. Kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Kızlık zarı kişilerin tahmin ettiğinin aksine tamamen kapalı bir zar değildir. Ortasında delikler veya açıklık bulunabilir. Kızlık zarındaki açıklık adet kanının dışarıya atılmasını sağlar. Asıl görevi bekâreti temsil etmesinden ziyade, kadını dışarıdan hazneye girecek mikroplara karşı korumaktır. Kısacası enfeksiyonlardan kadını koruyan bir bariyer görevi yapmaktır.

Kişiden kişiye, ırklara göre, kişinin genetik özelliklerine göre değişiklikler gösterebilir.

Kızlık Zarının Çeşitleri

kızlık zarı çeşitleri

  • Yuvarlak halka gibi (Hymen anülaris): Hazne içinde bince bir halka gibi görülür. Böyle olan kızlık zarları cinsel ilişki sırasında yırtılmaz ve bu nedenle kanama olmaz. Kanamanın olmaması kadının bakire olmadığı anlamına gelmez.
  • Süzgeç gibi delikli (Hymen cribriformis)
  • Yarım ay şeklinde (Hymen seminularis) Haznenin ortasında yarım ay görünümü vardır.
  • Ortadan bir bölme ile ikiye ayrılmış (Hymen septum)

Kızlık zarı tamamen kapalı olabilir mi?

Bazı kadınlarda bu zar doğuştan tamamen kapalı olabilir. Bu arzu edilen bir durum değil aksine kadında sıkıntı yaratan bir durumdur. Tamamen kapalı olduğu durumlarda kadınların adet kanı dışarıya atılamadığı için kadın ciddi ağrılar yaşarlar ve bu nedenle doktora gittiğinde kızlık zarı doktor tarafından küçük bir insizyonla (kesi) açılır ve içeride biriken kanın dışarıya akması sağlanarak tedavi edilir.

Kızlık zarı hiç olmayabilir mi?

Evet bazı kadınlarda doğuştan bu zar yoktur.

Kızlık zarı nasıl yırtılır?

Kızlık zarı ilk cinsel ilişki ile yırtılır.

Kızlık zarı yırtılırken çok ağrı ve kanama olur mu?

Sanılanın aksine, kızlık zarının yırtılması ağrılı ve yoğun kanamalı, korkulacak bir durum değildir. İlk cinsel ilişki sırasında kızlık zarı esnediği için yırtılır ve bu sırada bir miktar kanama ya da akıntı (bazen birkaç damla kanama, bazen pembe bir akıntı gibi) meydana gelir. Yaşanan bu durum kişilerin birbirlerine anlattıkları gibi ağrılı ya da çok kanamalı bir durum değildir. Bazen kızlık zarının türüne göre herhangi bir kanama ya da pembemsi bir akıntı bile olmayabilir.

İlk cinsel ilişki sırasında aşırı ağrı, genellikle çiftler cinsel ilişkiden korktukları için ve kadının korku nedeniyle kendini ve özellikle haznesindeki kasları kasması nedeniyle olur. Fazla miktarda kanama (3-4 pet dolduracak kadar kanama) ise, kadının haznesindeki (vajina) yırtıklar nedeniyle meydana gelir. Haznedeki yırtıklar, erkeğin kadın hazır olmadan kadını cinsel ilişkiye zorlaması sonucunda meydana gelir. Kanama günlerce devam edebilir. Bu durumda kadının doktora gitmesi ve yırtığın tedavi ettirilmesi gerekir.

İlk cinsel ilişki ile kızlık zarı yırtıldıktan sonra ne yapmak gerekir?

İlk cinsel birliktelikten sonra, cinsel ilişkiye birkaç gün ara vermek önerilir.

Cinsel ilişki olmadan kızlık zarı yırtılır mı?

Bazen özellikle küçük kız çocuklarda düşmeler ve kazalar sırasında, hazneye yabancı cisim batması, çocuğun haznesine kendi kendine yabancı bir cisim sokması sonucu yırtılabilir.

Kızlık zarı dikilebilir mi?

 

Kadın istediği takdirde bu işi yapan uzmanlar tarafından dikilebilir.

Kızlık zarı kanaması ilk cinsel ilişkiden birkaç gün, hafta ya da aylar sonra olabilir mi?

Hayır olmaz. Kanama ilk cinsel ilişkinin gerçekleştiği an gerçekleşir.

 BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ