Kadinvehastaliklari.com

Kadınlar orgazm olduklarını nasıl anlarlar?

Kadınlar orgazm olduklarını nasıl anlarlar?

Kadınlar orgazm olduklarını nasıl anlarlar?

Cinsel aktivite yaşayan birçok kişiye orgazm nedir? diye bir soru yöneltildiğinde kişilerin tamamına yakını buna yanıt olarak zevk, hazzın en üst noktası, zirve vb. cevaplar verirler. Ancak gerçekte orgazmın tanımı bu değildir.

Orgazm nedir? Cinsel ilişki yaşayan her kadın orgazm olur mu? Cinsel ilişki yaşayan her kadın orgazm olmuyor olabilir. Orgazm olup olmadığımızı nasıl anlarız? Bu yazımızın amacı sizlere bu konuda bilgi sağlamaktır.

Orgazmı tanımlamadan önce cinsel eylemin evrelerinin doğru bilinmesi gerekir. Cinsel evrenin evreleri şunlardır.

1.Cinsel istek fazı:

Cinsel isteğin başlaması ve cinsel ilişki yaşama arzusunun hissedilmesidir. Kadınlarda cinsel istek fazı partnerinin dokunması veya ilişkide kendine önem verildiğini hissetmesi ile ortaya çıkar. Erkeklerde cinsel istek fazını başlatan uyarı ise sıklıkla görsel uyarıdır.

2.Cinsel uyarılma fazı:

Kadın ve erkekte cinsel uyarılmanın başlaması ile birlikte erkekte peniste sertleşme (ereksiyon), kadında vajinal ıslaklık meydana gelir. Kadının meme uçlarında sertleşmede cinsel uyarılma fazında gözlenen değişikliklerdendir. Uyarılmanın başlama süresi kadın ve erkekte değişiklik gösterebilir. Uyarılma, sıklıkla kişinin psikolojik durumundan, fiziksel yorgunluğundan olumsuz etkilenebilir. Ön sevişme olarak da adlandırılan bu dönem çok kısa ya da uzun olabilir. Ön sevişme süresinin uzun olması kadının orgazm olma şansını artırır.  Ülkemizde ön sevişme süresi kısa tutulduğu için kadınlarda orgazm problemleri sık görülür.

3.Plato evresi

Uyarılmanın yoğunlaşması sonucunda plato evresi başlar. Penisin vajinaya teması gerçekleşir. Kadında vajinal ıslaklık, klitoriste sertleşme, memelerde sertleşme, vücutta kızarıklık meydana gelir. Erkekte ciltte kızarıklık ve peniste sertleşme artar. Cinsel gerilim artarak orgazma dek sürer.

4.Orgazm aşaması

Orgazm nedir? Orgazm cinsel hazzın yoğun olarak yaşandığı evredir. Orgazm sırasında erkekte boşalma meydana gelir. Erkeğin orgazm olduğu boşalma (ejekülasyon) meydana geldiği için rahat anlaşılır.

Peki kadında orgazm olup olmadığı nasıl anlaşılır? Cinsel ilişki sırasında rahimde düzenli kasılmalar meydana geliyorsa kadın orgazm oluyor demektir. Cinsel ilişki sırasında orgazm olan çok az kadın bu kasılmaları hissetmeyebilir. Çoğunluğu hisseder. Kadınlar orgazm olduklarını rahimlerinde cinsel ilişki sırasında gerçekleşen kısa süreli kasılmalardan anlarlar.

Orgazm sırasında ayrıca hem kadın hem de erkekte ellerde ve bacaklarda düzenli kısa süreli kasılmalar meydana gelebilir.

5.Çözülme aşaması:

Hem kadın hem erkekte, orgazm oluşmuşsa orgazm evresinden sonra. Orgazm olmamışsa  plato evresinden sonra vücutta meydana gelen değişikliklerin ortadan kalma süreci çözülme olarak adlandırılır.

Çiftlerden herhangi biri dönem dönem cinsel ilişki evrelerinin birinde sorun yaşayabilir. Eğer sürekli problem yaşanıyorsa doktora başvurulması gerekir.

 BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ