Kadinvehastaliklari.com

Infantil Kolik

Infantil Kolik

Bebeklik döneminde ilk üç ayda görülür ve anne babaların en sık doktora başvurma nedenleri arasındadır. Doğumdan sonra 2.-3. Haftalardan sonra başlayan, yaklaşık olarak 2-3 saat süren durdurulamayan ağlama nöbetleridir. Bu ağlama nöbetleri genellikle 3. ayda sonlanır. Hafta da en az 2-3 gün bebekte ağlama, huzursuzluk, yüzde sıkıntı, kızarma, ayaklarını karına çekme, yumruk sıkma gibi belirtiler görülür. Tüm bebeklerin yaklaşık olarak %30 unda görülen infantil koliğin nedeni olarak henüz tanımlanamamaktadır. Fakat özellikle bu sorunu yaşayan bebeklerde anne babalarının yaşadığı yoğun stres, anne- baba bebek ilişkisinin zayıf olduğu ve bebeklerdeki bireysel özelliklerdeki farklılıklar görülmektedir. Bebekler bu atakları genellikle akşam veya gece saatlerinde yaşadıklarından anne ve babalarında uykusuzluk, stres gibi ikincil sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Infantil kolik genelde kendiliğinden düzelmekle birlikte altta yatan nedenler incelendiğinde anne ve bebeğin birlikte ele alınması gerektiği görülmektedir.

Anne ve bebeğin fiziksel ve ruhsal sağlığı için infantil koliğin erken tanılanması önemlidir. Bu sorunun ortaya çıkmasının nedenlerinden biri de anne de görülebilecek doğum sonu depresyon olabileceğinden bebeklerin gelişimlerinin olumsuz etkilenmesinin önlemede bu erken tanı önemlidir.

infantil kolik

Infantil kolik ağrısının giderilmesinde değişik tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bazı ilaçlar doktorlar tarafından verilirken bebeği kucağa alma, emzik verme, sallama gibi davranışlarını etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Bunun yanında sert olan karına yapılan masajın bebeğin sorunla başetmesine yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Özellikle karına uygulanan masaj bebeğin kas koordinasyonunu geliştirir, dolaşım, solunum ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Bebeğin rahatlamasını ve uyumasını sağlar, kolik semptomları üzerinde etkilidir. Uygulanan masajla ayrıca bebek ve anne arasında iletişim kuvvetlenir. Yapılan çalışmalar masaj yapılırken badem yağı, rezene çekirdeği yağı, papatya yağı, lavanta yağı gibi yağların yararının olabileceğini göstermektedir. Bu yağların sadece masaj sırasında karına uygulanması önerilmektedir.

Diğer bir yöntem olarak da bebeklere ağızdan şekerli damlaların verilmesi yapılmaktadır. Bu yöntemin bebeğin ağrısını azaltabileceği yönde değişik çalışmalar vardır. Başak bir yöntem de bitkisel çayların verilmesidir. Özellikle papatya, rezene, meyan kökü, sinameki, kakule vb. otların çaylarıdır. Bu çayların bağırsak düz kaslarında gevşeme sağlamasından dolayı infantil kolik belirtilerinin azaldığını bildirilmektedir. Atakların azalması bu çayların kullanımında yaklaşık olarak bir hafta sonra görülmektedir.

Yrd.Doç.Dr.Gülay MANAV
Üsküdar Üniversitesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği AD.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ