Kadinvehastaliklari.com

Histerektomi (Rahmin Alınması) Sonrası Cinsel Sorunlar

Histerektomi (Rahmin Alınması) Sonrası Cinsel Sorunlar

Cerrahi olarak kadının rahmi alındıktan sonra kadınlar bazı cinsel sorunlar yaşayabilirler. Histerektomi sonrası cinsel sorunlardan en sık yaşanan sorun vajinal kuruluk ve buna bağlı cinsel ilişkide ağrı ve vajinusmus ve orgazm olamamadır.

Histerektomi sonrası vaginal ıslaklıkta azalmaya bağlı disparoni görülür. Disparoni; Cinsel ilişki sırasında devamlı veya arada sırada hissedilen ağrıdır. Disparoniyi önlemek ve vajinal kuruluğu gidermek için sıvı suda eriyebilen yağlandırıcıların (Hindistan cevizi yağı gibi) kullanılması, vazelin gibi katı yağların kullanılmaması önerilir. Çünkü katı yağlar enfeksiyona neden olabilir.

Hastaların 6-8 hafta sonra cinsel ilişkiye girmeleri mümkündür. Bu zaman dokuların iyileşmesi için uygundur. Ameliyattan 2 hafta sonra kadın cinsel ilişki olmaksızın klitoreal orgazm deneyebilir.

Kadınlar cinsel birleşme sırasında ağrı olacağından korkarlar. Bunun sonucunda vaginismus gelişir. Vajinusmus cinsel birleşmeyi zorlaştırır bazende hiç cinsel birleşme olmaz. Vaginismus; Cinsel ilişkide bulunmak istendiğinde kadının, pelvik taban kaslarının ağrılı ve spastik kontraksiyonları ile ortaya çıkan ve oldukça sık görülen bir durumdur.

histerektomi vaginismus

Histerektomi sonrası kadın cinsel ilişkinin nasıl olacağından emin değildir,  ayrıca vaginal kasların ya da kesilen bölgenin dayanıklılığı konusunda endişeleri vardır. İlişkiyi kabul ettiğinde nasıl olacağı konusunda korkar. Eşi de kadınla aynı korkuları ve kaygıları duyar ve onu incitmekten korkar. Bunun sonucunda da kadın cinsel ilişkiye girmekten korkar, erkekte  işlev bozukluğu gelişebilir.

İlişki sıklığında azalmaya bağlı olarak vagina duvarında atrofi meydana gelir ve zaman içinde ilişkiye girmek daha da zorlaşır. Bu konuda birçok çift sessiz kalır ve bu konuda yardım istemeye utanır ve bunun tedavisi olduğunun bilincinde değillerdir.

Histerektomi sonrası cinsel sorunların tedavisi cinsel işlev bozukluğunun etyolojisine göre farklılık göstermektedir. Hormonel yetersizlik varsa giderilmesi, neden olan sistemik hastalığın tedavisi, mekanik bir engel varsa düzeltilmesi, psikoterapi, evlilik terapisi, duyulara odaklanma, anksiyetenin giderilmesi, yeniden güven kazanma, cinsel ilişkiye kademeli başlama, pubokoksigeal kasların güçlendirilmesi, partner ile orgazm denemesi, seks terapisi, grup terapisi gibi tedaviler öngörülen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Ö.C GÜRKANBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ