Kadinvehastaliklari.com

Erken Boşalma Tedavisi

Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma sorunu yaşayan erkelerin %90’nında tedavi mümkündür. Kişinin üroloji uzmanlarına, cinsel tedavi uzmanlarına ya da psikologlara başvurması gerekebilir. Yapılan detaylı değerlendirme sonucunda kişide hastalığa neden olan durum anlaşılarak tedaviye karar verilir.

Tedavide öncelikle davranışsal tedavi uygulanır.

Erken boşalmada davranış tedavisi

Bu tedavi yönteminde bireylere erken boşalmayı önlemek için kullanmaları gereken bazı metotlar öğretilir. Bunlar “dur-başla” ve “sıkma” yöntemidir. Dur-başla yöntemi aşamalı bir yöntemdir ve her aşaması yaklaşık 2 hafta kadar devam eder. İki hafta boyunca kişinin önerilen manevraları en az 6 kez yapması önerilir. Bu yöntemlerle bireylerin boşalmalarını geciktirmeleri önerilir.

Sıkma yöntemi ise ilişki sırasında bireyin boşalacağını hissettiği anda ilişkiyi durdurması ve cinsel organının (penisin) uç kısmını bu his geçene kadar sıkarak boşalmayı önlemesi gerekir. Bu şekilde kişi erken boşalmayı önlemiş olur. Bu egzersizleri yapacak erkekler eşlerine bu konuda bilgi vermelidirler.

Erken boşalmanın ilaçla tedavi

Tedavide ilaç kullanımı da bir seçenektir. Hekimler tarafından önerilen ilaçlar kullanılmalı kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle başkalarının önerdiği ilaçlar kullanılmamalıdır. Aksi takdirde yarardan çok zarar ortaya çıkar. İlaç kullanımı başladıktan sonra etkisi 15 gün sonra başlar ve kullanıldığı sürece devam eder. Erkeklerde ilaca bağlı, yorgunluk, bulantı, terleme, gibi istenmeyen yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler birkaç hafta sonra azalmaya başlar.

Erken Boşalma Tedavisi nde Lokal Anestetik Kremlerin Kullanımı

Bu kremler peniste ilişki sırasında hissedilen hissi azaltarak boşalmayı geciktirmeyi amaçlar.  Lokal anestetik kremler krem-jel-sprey şeklinde bulunur. Doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır.

Erken boşalmada psikolojik tedavi

Hastalığın sonucuna bağlı olarak eşler arasında cinsel sorunlar ve iletişim bozukluğu ortaya çıkabilir. Tedavide, psikolojik problemlerin halledilmesi hastalığı ortadan kaldırabilir.

Erken boşalmada cerrahi tedavi

Tedavinin mantığı ilişki sırasında penisin daha az duyarlı olmasını sağlamak için penise giden bazı sinirlerin cerrahi olarak etkisiz hale getirilmesidir. Çok sık tercih edilen bir yöntem değildir. Sinir hasarı oluşturulduktan sonra geri dönüşümü yoktur.

 BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ