Kadinvehastaliklari.com

Erken boşalma nedir ? Nedenleri ve Tedavisi

Erken boşalma nedir ? Nedenleri ve Tedavisi

Erkeklerde cinsel sorunlardan en sık görülen ve tıbbi adı “prematür ejakülasyon” olan erken boşalma, dünya üzerindeki 18-70 yaş arasındaki erkeklerin % 22,7′sini etkileyen bir hastalıktır. Dolayısıyla çiftlerin önemli bir cinsel sorunudur.

Androloji derneğinin yaptığı araştırma sonucuna göre Türkiye’de bu sorunu yaşayan erkek sayısı 5 milyonun üzerindedir.

Erken boşalma nedir?

Cinsel ilişkinin-birleşmenin başlamasından sonra ejekülasyonun (boşalmanın) geciktirilememesidir. Farklı derecelerde görülür.

  • Ağır derecede erken boşalma: Boşalmanın, her zaman veya çok sık olarak, penisin (erkek cinsel organı) vajinayla (kadın cinsel organı) birleşmesinden hemen önce veya birleşmeden sonraki yaklaşık 1 dakika içerisinde gerçekleşmesidir.
  • Orta derecede erken boşalma: Erkeğin boşalmayı hemen hemen tüm cinsel birleşmelerde geciktirememesidir.

Erken boşalmanın erkekteki etkileri:

Erkekte stres ve moralinin bozukluğuna ve cinsel ilişkiden kaçınmaya neden olur.

Erken boşalma nedenleri

Erken boşalma problemi bazı erkeklerde yaşam boyu vardır. Bazılarında ise sonradan meydana gelir. Sonradan bu problemi yaşama nedenleri arasında, sıklıkla prostat iltihabı, hormonal bozukluklar (hipertiroidi), psikolojik problemler nedenler yer alır. Bu hastalıkların iyileşmesi ile problem kendiliğinden son bulur.

Erken boşalmanın nedenlerinden biride psikolojik nedenlerdir. Erken yaşlarda uygunsuz ortamlarda yapılan masturbasyonlar (hızlı  masturbasyon yapma gibi), cinsel ilişkiyle ilgili yanlış inanışlar, cinsel ilişkide deneyimsiz olma, yeterince uyarılamama, aşırı cinsel arzunun yarattığı gerginlik, gebelik oluşmasından endişe etme, baskı altında yetiştirilme, günah ve suç işleme duygusu, sık sık para karşılığı sex yapma ve cinsel ilişkiye girdiği kadını bilinç altında annesi olarak algılama psikolojik nedenlerden bazılarıdır.

Yaşam boyu erken boşalma hastalığı olan erkeklerde ise tedavi daha zor ve karmaşıktır.

Erken boşalmanın tedavisi

Tedavi için öncelikle nedenin anlaşılması gereklidir. Bu nedenle kişinin doktora başvurması önerilir. Erkekler ürolojiye, cinsel tedavi uzmanlarına ve psikologlara başvuruda bulunabilirler. Tedavide başarı oranı %90’a yakındır. En sık kullanılan tedavi yöntemi davranış tedavisidir. Daha sonra sırasıyla ilaçla tedavisi ve cerrahi tedavi önerilir.

 BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ