Kadinvehastaliklari.com

Doğum Sonrası Kanama Kaç Gün Sürer?

Gebelikte ve sonrasında yaşananlar her annede farklılık gösterebilir. Kadınların en sık merak ettiği konulardan biri de “ doğum sonrası kanama kaç gün sürer ?” dir. Gebelikte ya da sonrasında yaşadığınız sorunları başka anne ya da anne adayları ile kıyaslamamalısınız. Doğum sonrasında vücudunuzun eski haline dönebilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Kanama tipleri, Vücudun kendine gelme süreci 40 günlük lohusalık dönemi boyunca devam eder. Doğum sonrasında her annenin kanaması olur. Peki doğum sonu kanama kaç gün sürer? Bu sorunun cevabı sezaryen ve normal doğum yapan kişilerde farklılık gösterebilir. Eğer normal doğum yaptıysanız ilk hafta biraz yoğun bir kanamanız olabilir. Bu kanama adet döneminde yaşadığınız kanamayla hemen hemen aynıdır. İlk günler yoğun olan kanamanız, zamanla kahverengine ardından sarıya ve sonrada akıntı olarak beyaz renge döner.

Doğum sonrası kanama tipleri

Doğum sonu devam eden kanamaya Lochia denir. Ortalama 40 gün süren kanama 3 şekilde görülür.

Lochia Rubra (DS 1.-3. gün arasındaki kanamadır): Adet kanaması gibi kırmızı renktedir. Miktarı fazla olan, küçük pıhtılar içerebilen, ekşi, et/taze kan kokusu olan kanamadır. Ayağa kalkma, emzirme ya da  fiziksel aktivite ile kan akışında artma vardır.

Lochia Seroza (DS 4.-6.gün arasındaki kanama): Pembe, hafif kahve renkli kanamadır. Et kokusu vardır.

Lochia Alba (DS 10.gün gün başlar 3-4 hafta sürer) Sarımtırak-beyaz renktedir. Ağırlıklı olarak mukus içerir. Kokusu yoğun değildir.

Doğum sonrası kanama biraz yoğun olacağı için bu dönemde kullanılan özel pedleri eczanelerden bulabilmeniz mümkündür. Doğum sonrası pedlerinizi mümkün olduğunca sık sık değiştirmelisiniz (bir ped en fazla 3 saat kalmalı, kanama az olsa bile değiştirilmeli) ve genital bölgenizin temizliğini su ile yapabilirsiniz. Genital bölgenizi temiz tutmak enfeksiyon kapma riskini de ortadan kaldırır. Lohusalık dönemi sonrası doktorunuza görünmelisiniz. Doğum sonrası kanamanız olması gerektiği gibi başlayıp bittiyse sorun teşkil etmez. Ancak kanamanız durmadıysa doktorunuza danışıp bunun nedenini öğrenmelisiniz.

Doktora başvurulması gereken durumlar:

Pis/kötü koku, çok sayıda ya da büyük pıhtılar, pedin hızla dolması. Azalan kanama miktarının birden artması kahverengiye ya da sarıya dönen kanamanın tekrar koyu kırmızı renge dönmesi, kanamanın dört haftadan fazla sürmesi durumunda mutlaka doktora başvurmalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
elazığ oto kiralama elazığ havaalanı oto kiralama patent