Kadinvehastaliklari.com

Doğum Sonrası Kanama Kaç Gün Sürer?

Gebelikte ve sonrasında yaşananlar her annede farklılık gösterebilir. Kadınların en sık merak ettiği konulardan biri de “ doğum sonrası kanama kaç gün sürer ?” dir. Gebelikte ya da sonrasında yaşadığınız sorunları başka anne ya da anne adayları ile kıyaslamamalısınız. Doğum sonrasında vücudunuzun eski haline dönebilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Kanama tipleri, Vücudun kendine gelme süreci 40 günlük lohusalık dönemi boyunca devam eder. Doğum sonrasında her annenin kanaması olur. Peki doğum sonu kanama kaç gün sürer? Bu sorunun cevabı sezaryen ve normal doğum yapan kişilerde farklılık gösterebilir. Eğer normal doğum yaptıysanız ilk hafta biraz yoğun bir kanamanız olabilir. Bu kanama adet döneminde yaşadığınız kanamayla hemen hemen aynıdır. İlk günler yoğun olan kanamanız, zamanla kahverengine ardından sarıya ve sonrada akıntı olarak beyaz renge döner.

Doğum sonrası kanama tipleri

Doğum sonu devam eden kanamaya Lochia denir. Ortalama 40 gün süren kanama 3 şekilde görülür.

Lochia Rubra (DS 1.-3. gün arasındaki kanamadır): Adet kanaması gibi kırmızı renktedir. Miktarı fazla olan, küçük pıhtılar içerebilen, ekşi, et/taze kan kokusu olan kanamadır. Ayağa kalkma, emzirme ya da  fiziksel aktivite ile kan akışında artma vardır.

Lochia Seroza (DS 4.-6.gün arasındaki kanama): Pembe, hafif kahve renkli kanamadır. Et kokusu vardır.

Lochia Alba (DS 10.gün gün başlar 3-4 hafta sürer) Sarımtırak-beyaz renktedir. Ağırlıklı olarak mukus içerir. Kokusu yoğun değildir.

Doğum sonrası kanama biraz yoğun olacağı için bu dönemde kullanılan özel pedleri eczanelerden bulabilmeniz mümkündür. Doğum sonrası pedlerinizi mümkün olduğunca sık sık değiştirmelisiniz (bir ped en fazla 3 saat kalmalı, kanama az olsa bile değiştirilmeli) ve genital bölgenizin temizliğini su ile yapabilirsiniz. Genital bölgenizi temiz tutmak enfeksiyon kapma riskini de ortadan kaldırır. Lohusalık dönemi sonrası doktorunuza görünmelisiniz. Doğum sonrası kanamanız olması gerektiği gibi başlayıp bittiyse sorun teşkil etmez. Ancak kanamanız durmadıysa doktorunuza danışıp bunun nedenini öğrenmelisiniz.

Doktora başvurulması gereken durumlar:

Pis/kötü koku, çok sayıda ya da büyük pıhtılar, pedin hızla dolması. Azalan kanama miktarının birden artması kahverengiye ya da sarıya dönen kanamanın tekrar koyu kırmızı renge dönmesi, kanamanın dört haftadan fazla sürmesi durumunda mutlaka doktora başvurmalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Duygu dedi ki:

  Merhabalar ben normal doğum yaptım ve bugün 48 gün oldu kızım benim hala kanamam var ve rengi de koyu bu hastalığın olması normal mi yoksa bir kaç güne çeker mi yani 8 gündür kanamam hala dewam ediyor

 2. admin dedi ki:

  Merhaba Duygu Hanım. Doğum sonrası 48. gündesiniz ve hala kanamanız devam ediyor. Bu normal bir durum değil. Normalde şimdi kanamanızın bitmiş olması gerekirdi. Bir doktora başvurmanızı öneririm. NEdeninin araştırılması gerekir kendi kendine geçmesini beklemeyin. Sağlıklı günler dilerim.

 3. Beyaz dedi ki:

  Merhaba normal dogum yaptm ikincisi bebeğim. Ocagn 23unde doğum yaptm
  İlk 4-5 gun normal kanamalarim oldu fakat sonra sarıya donerek losi oldu.
  Sorun su ki 40 gun olmadan 2 gun once tekrar kanamam geldi ve 5-6 gun sürdü sizce bu adet mi yoksa lohusa kanamam mı ??

  1. Beyaz dedi ki:

   Suanda kanamam olmuyor esimle iliskiye girmstk hamile kalmak istemiyorum ertesi gun hapı kullanmstm hapin etkisi bi yana o son kanamam adet kanaması mıydı merak knusu 😑

   1. admin dedi ki:

    Evet Beyaz Hanim bu adet kanaması olabilir. Ertesi gün hapı kullanmak doğru olmuş ancak ertesi gün hapını sürekli kullanamazsınız bu nedenle etkili bir aile planlaması yönetimi kullansanız iyi olur.

 4. pınar dedi ki:

  Mrb ben 29 marta sezeryan doğum yaptım ve 40 gün olmadan kanamam kesilmişti ama 3-4 gün önce yine başladı ilk simsiyah renkte geldi sonra koyu kırmızı renkte şimdide berrak bi kırmızı olarak geliyo ve bugün cok hareketli bi gün geçirdim gün arasında gittim her tarafım batmıştı hiç böyle olmamıştım bu nedir adet mi oluyorum

  1. admin dedi ki:

   Evet Pınar Hanım yaşadığınız kanamanın nedeni adet kanaması. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmanızı öneririz.

 5. Nese dedi ki:

  Meb ben 24 marrta normal doğum yaptım yirmi gün kanama oldu kesildi şimdi ellinci gundeyum altı gündür çok acayip kanamam var adet mj oluom ve emzirmiom ..

 6. Kübra dedi ki:

  Merhaba 1 haftalık sezaryen ile doğum yaptım dikiş bölgemde morarma var karnımda his kaybı ve hızı mevcut nedenini bilmiyorum normal midir birde kanaman 1 hafta sürdü sadece şuanda çok az bir kahverengi leke geliyor konu ile ilgili bilgi rica ederim.

  1. Nazli dedi ki:

   Muhtemelen enfeksiyon gelişmiş olabilir bu yüzden en kısa sürede kadın doğum doktorunuza gözükmenizde fayda var

 7. Elif dedi ki:

  Ben 55 gundur dogum yatim ve hala kanamam var bide bende miyomda var neden olabilir acaba

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım. Doğum sonu kanamanın 55 gündür devam etmesi normal bir durum değil. Eğer kanama miktarı fazla ise doktora başvurunuz. Büyük ihtimalle myomlarınızdan kaynaklı kanamanız uzun sürüyor. Myom rahim içinde oluşan iyi huylu tümörlerdir. Genellikle kanama miktarında artış, lekelenme tarzı kanama gibi bulgularla belirti verir. Büyüklüğüne ve hastanın şikayetlerine göre tedaviye karar verilir. Çok küçüklerde tedavi bile gerekmeyebilir.

 8. Özge dedi ki:

  Merhaba Doğum yapalı 41 gün oldu ve adetim devam edio bu durum normal mi?

 9. Özge dedi ki:

  Merhaba, Doğum yapalı 41 gün oldu ve kanama devam ediyor. Bu durum normal mi?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Özge Hanım, Eğer kanamanız adet kanaması gibi (kırmızı, bol miktarda) devam ediyorsa bu normal bir durum değildir. Eğer hafif sarı pembe renkte ise normal dir.

 10. Anonim dedi ki:

  Benim dikkat günü geçti Ara ara kahverengi vekiller geliyor Ne yapabilirim

 11. Songül dedi ki:

  Merhaba ben 36 gunluk lohusayim son 3 gundur kirmizi renkte kanamam var bu normal mi

 12. Melis dedi ki:

  Merhabalar ben 10 Mayıs’ta Doğum yaptım. Bugün tam 40 günlük olduk. İlk sıralar kanamam yoğun ve kırmızı geliyordu. Bundan 10 gün öncesine kadar sarı şekilde devam etti ama şu iki gündür kırmızı şekilde gelmeye başladı. Normal bir durum mu acaba?

BİR YORUM YAZ