Kadinvehastaliklari.com

Cinsellikle ilgili yanlış inanışlar

Cinsellikle ilgili yanlış inanışlar

Ülkemiz gibi kapalı ve bireylerin cinsellikten uzak tutulmaya çalıştığı toplumlarda, cinsellikle ilgili birçok yanlış inanış ortaya çıkmıştır. Bunlara cinsel mitler denir. Bu inanışlar kişilerin cinsel yaşamlarını olumsuz etkileyerek cinsel sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır.

Kişilere yeterli cinsel eğitimin yapılmaması neticesinde cinsel bilgisizlik ortaya çıkar ve bu kişilerin yanlış öğrenmelerine neden olur. Bilgisizlik sonucunda kişilerde stres, utanma, suçluluk hissi, gerçek dışı beklentiler ve başarısızlık korkusu oluşur ve bunlar sonucunda cinsel sorunlar meydana gelir. Cinsel sorunların birçoğunun altta yatan nedeni cinsellikle ilgili yanlış inanışlardır.

Toplumumuzdaki kadınlarda ve erkeklerde en sık karşılaşılan cinsellikle ilgili yanlış inanışlar:

Erkekler cinsel-ilişkiye sürekli hazır ve isteklidir.

Yanlış bir düşüncedir. Bu inanış erkeklerin cinsel sorunlar ve başarısızlık duygusu yaşamasına neden olur.  Erkekler cinsel ilişki yaşadıktan sonra yeni bir cinsel ilişki için belli bir süre geçmesi gerekir (buna refrakter dönem denir). Bu süre yaşla birlikte artar.

Masturbasyon kişilere zarar verir.

Yanlış bir düşüncedir. En eski ve en yaygı düşüncelerden biridir.  Pekçok erkek ve kadın masturbasyon yaptığı için cezalandırılacağını düşünür. Oysaki aşırı olmamak şartıyla yapılan masturbasyon kişi için yararlıdır.

Cinsel ilişki penis ile vajinanın birleşmesidir.

Cinselliğin amacı cinsel birleşme değildir. O nedenle bu düşünce yanlıştır. Çiftlerin dokunması, sarılması, öpüşmesi ve sevişmesi gibi davranışlarda cinsel ilişkinin parçasıdır.

Penis büyük ise cinsel ilişki iyi olur.

Yanlış bir düşüncedir. Erkeklerin cinsel ilişkide kaygı ve dolayısıyla sorun yaşamasına neden olur.

Cinsel eylemi erkek başlatmalıdır.

Toplumumuzda da kadının cinsel ilişkiyi başlatması farklı şekillerde yorumlanabilir. Oysaki tamamen yanlıştır. Yapılan çalışmalar kadınların cinsel ilişkiyi başlatmasının cinsel memnuniyeti artırdığını göstermiştir. Bu yanlış inanış çiftler arasında cinsellikle ilgili konuşulmasını engeller.

Oral cinsel aktivite (oral sex) pis ve küçük düşürücü bir eylemdir.

Yanlış bir düşüncedir. Çiftler kabul ettiği taktirde ve hijyene dikkat edildiğinde kabul edilebilir bir cinsel eylem çeşididir. Uyarılma sorunu yaşayan çiftlere özellikle önerilir.

Cinsellikle ilgili konuşmak ve fanteziler ahlak dışıdır.

Yanlış bir görüştür. Bu çiftlerin cinsel ilişkiden aldıkları memnuniyeti artırır. Bu düşünceye yoğun olarak sahip kişiler suçluluk duygusu yaşayabilirler. Çiftlere cinsellikle ilgili konuşmaları haz aldıkları bölgeleri birbirlerine söylemeleri önerilir.

Cinsellik sonradan öğrenilmez.

Cinselliğin önemli bir kısmı öğrenilen davranışlardır. Yetersiz ve yanlış bilgiler kişilerin cinsel sorunlar yaşamasına neden olur.

Cinsel birleşme aşırı yorar ve çok enerji harcatır.

Yanlıştır. Yapılan çalışmalar bir cinsel ilişkide harcanan enerjinin iki kat merdiven çıkma sırasında harcanan enerji ile aynı olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle sağlık problemleri nedeniyle cinsel ilişkiden uzak duran kişilerin hekimlerinden danışmanlık almaları önerilir.

Kadınlar sadece cinsel birleşme ile orgazm olurlar.

Yanlış. Kadınlar ön sevişme süresi uzun tutularak ve klitorisin (bızır) uyarılması ile de orgazm olabilirler.

Yaşlıların cinsel hayatı olmaz.

Yanlıştır. Cinsellik her yaş döneminde mevcutur. Bu nedenle yaşlıların cinsel yaşamları yok sayılmamalıdır.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ