Kadinvehastaliklari.com

Beyler müjde PREZERVATİFE RAKİP çıktı (Vasalgel)

Doğum Kontrol Yöntemleri mi? O artık erkeklerden sorulur! Nasıl mı?

Beyler müjde PREZERVATİFE RAKİP çıktı (Vasalgel)

Doğum kontrolü bizim toplumumuzda daha çok kadına yüklenen bir görev aslında. “ Kadın nasıl doğurmayı biliyorsa, korunmayı da bilecek” algısı var ve bunun değişmesi zaman alacak.

Kadınların kullandığı doğum kontrol yöntemlerini toplum olarak oldukça iyi biliyoruz. Hangisi daha garanti, hangisinin hangi riskleri var, hangisi en ergonomik vs. Bunları muhakkak okumuşuzdur yada sağlık çalışanları tarafından Aile Sağlığı Merkezlerinde, Toplum Sağlığı Merkezlerinde, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları poliklinikleri gibi farklı kuruluşlarda anlatılmıştır. Aile planlamasında, erkeklere dair tek bir doğum kontrol yönteminden bahsedilir bu da “KONDOM”dur. Tabi birde vazektomi (sperm kanalının kesilmesi ya da bağlanması olarak ifade edilir) vardır fakat erkekler bunun lafını bile yaptırmazlar. “ Ne demek kısırlık, erkekliğim mi gitsin!” gibi cümleler çınlıyor kulağımda 🙂

İlaç olmaması (yan-beklenmeyen etkisi olması), ulaşılabilir olması, hastalıklardan koruyucu olması ve ekonomik olması gibi özellikleriyle tercih edilen bir yöntemdir.

Tercih edilir edilmesine de, kadınlara sunulan farklı alternatifler varken erkeklerin tek bir seçeneğinin olması çokta adil bir durum değildir bence 🙂

Sevgili bilim insanları da böyle düşünüyorlar ki uzun yıllardır “Erkek- Doğum Kontrol Yöntemleri” üzerinde çalışmalar yapıyorlar.

Güzel bir haberim var beyler size yeni alternatifler geliyor! 🙂

Bunlardan birincisi Doğum Kontrol Aşısı; spermin baş kısmında bulunan ve yumurtaya yapışmasını sağlayan bölümü kapatarak döllenmeyi engelleyen bu aşı üzerinde, Dünya sağlık örgütü 20 yıldır çalışıyor ve çok yakında kullanıma sunulması bekleniyor. Etkisi geçince spermin döllenme yeteneğini tekrar kazandığı bu aşı, Hindistan da 1500 erkek üzerinde denenmiş bile. Ve ciddi bir yan etki görülmemiş. Bu güzel haber 🙂

Gelelim ikinciye Vasalgel;  bu yöntem biraz daha farklı. Sperm kanalına polimer yapılı bir madde enjekte ediliyor ve kanalların GEÇİCİ olarak tıkanık kalması amaçlanıyor. Madde bir süre sonra kendiliğinden çözünüyor ve etkisini kaybediyor. Tek bir enjeksiyonla ağrısız, cerrahisiz rahatlık.

Son olarak Haplar; Endonezya da çalışmaları sürüyormuş ben milletin yalancısıyım 🙂 Ve yapılan bu insan çalışması aşamalarında spermin yumurtayı dölleme yeteneğinin önlenmesine dayanan yöntemler denenmiş.

Hadi insanlığa hayırlı olsun. Tek derdimiz bunlar olsun.

Sevgiyle…

                                                                                                                                                  Aşkın Çevirgen

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ